Nieidealni

 Nie musimy być idealni. Trzeba uwolnić się od myślenia, że wszystko, co robimy ma być idealnie zaplanowane, wykonane w 100 procentach.

Możesz pójść miedzy ludzi nieumalowana, niekoniecznie idealnie uczesana, bez "zrobionych" paznokci. Twój strój nie musi być idealnie dopasowany do ciała ani skomponowany jako całość, a dziecko przeżyje bez markowych ciuchów.
Twój dom nie musi być wymuskany ani kryształowo czysty, a zasłony i firanki wytrzymają bez ciągłego prania, tak jak okna bez ciągłego mycia.
Wśród całego świata, przy wysoko postawionej poprzeczce tak zawodowej, jak i domowej, nie będziesz w stanie w pełni sprostać wymaganiom, nawet jeśli będziesz starać się „na maksa”.
Z czasem, zmęczona i zniechęcona zauważysz, że twoje marzenia nie są twoimi, twoje dni także twoimi nie są. Świat i ludzie, nawet najbliżsi potrafią zawłaszczyć wszystko.
- Mamo, a jak chciałabyś spędzić wolny czas? O czym marzysz?
Czasem ciężko odpowiedzieć na takie pytanie poza stałym i koronnym stwierdzeniem :
- Chciałabym się porządnie wyspać…
Najgorszy, moim zdaniem, moment jest wtedy, gdy zrobisz już prawie wszystko, co pilne, siadasz zmęczona i bez życia w fotelu i czujesz, że nie wiesz, co dalej. Czujesz się „bezrobotna”. Sięgasz po internet, media społecznościowe i żyjesz dalej, tym razem czyimś życiem. A prawdziwe marzenia i pasje odkładasz na bok tłumacząc się brakiem środków, możliwości, upływem czasu.
Rodzic nie może ciągle w domu narzekać, że jest życiowym nieudacznikiem, że niczego w życiu nie osiągnął, bo to odbiera dzieciom siłę i motywację do własnych działań. To bardzo ważne!!!
Rozmarzona mama i rozmarzony tata pobudzają dzieci do własnych marzeń. Jeśli dzielą się nimi z dziećmi, rozmawiają o tym, wtedy i u dzieci pojawiają się niebanalne pragnienia.
Co ważniejsze, twoje dzieci nie muszą nikomu dorównać w zaradności, intelekcie i wiedzy. Powinny dorównać samym sobie, by rozwijać własne talenty i zamiłowania. Powinny stawiać sobie ambitne cele i nie poprzestawać na niezbędnym minimum. O to powinniśmy dbać stale je zachęcając i chwaląc wytrwałość.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

21 lat to jednak szmat czasu... :)

Miejsce, którego nie można przegapić

Jak to jest być mamą?